AZS – Akademicki Związek Sportowy, Organizacja Środowiska w Szczecinie
16 maja 2022

Brydż na medal

Niemal 200 zawodników wzięło udział w ogólnopolskim mityngu brydżowym „O Puchar Unity Line”, który odbył się w dniach 13-15 maja na Wydziale Ekonomii Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Do grodu Gryfa zjechali arcymistrzowie z ościennych województw, choć wysoką frekwencję podbili miejscowi.

– Dwa piątkowe turnieje miały charakter popularyzatorski – mówi Jacek Batóg, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego. – Z kolei sobotnio-niedzielne były już znacznie mocniej obsadzone, a o puchary i atrakcyjne nagrody walczyli bardziej utytułowani brydżyści.

W sobotę zwyciężyli Tadeusz Kaczanowski z Andrzejem Jeleniewskim, którzy okazali się najlepsi w stawce 56 duetów. Para szczecińsko-gorzowska prowadziła od samego początku, a jej pozycja była do końca niezagrożona. Kolejne lokaty na podium zajęli: Bogusław Zieliński – Czesław Socha oraz Artur Pomarański ze Zbigniewem Sawickim. Wewnętrzną klasyfikację członków AZS wygrali Katarzyna Cantwell z Mariuszem Soldatem.

Z kolei niedzielne zmagania były bardziej zacięte. Ostatecznie najlepszym wśród 20 okazał się zespół Entuzjastów Szczecin, w składzie: Grzegorz Adamski, Patryk Araszkiewicz, Stanisław Kulesza oraz Paweł Stężała, który wyprzedził wyżej notowane teamy z Gorzowa Wlkp..

Rywalizację amatorów wygrali Wioleta Paczyńska – Zdzisław Moleń (aż 68 startujących!), przed Jolantą Szulc i Tadeuszem Szczypką oraz Tomaszem Przułuskim i Tomaszem Wiśniewskim.

Wśród akademików najcelniej wistowali Jacek Batóg z Pawłem Stężałą, przed Ewą Krok z Bartoszem Muszyńskim (Uniwersytet Szczeciński) oraz Krzysztofem Lubkowskim z Przemysławem Klęskiem (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny).

Co jeszcze warte jest podkreślenia? W turniejach popularyzatorskich nie pobierano wpisowego, w sobotę każdy uczestnik otrzymał w ramach opłaty startowej duży pamiątkowy medal oraz posiłek, zaś w niedzielnych teamach nagrodzono poza najlepszymi w stawce, także zwycięzców czterozespołowych grup (5., 9., 13. oraz 17. miejsce). Na końcu, każdy z z graczy wziął udział w loterii fantowej. Nikt więc nie wrócił z pustymi rękami. Dość powiedzieć, że łączna pula nagród przekroczyła 12 tysięcy złotych.Organizatorem zmagań, poza sponsorem tytularnym – firmą Unity Line, był Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademicki Związek Sportowy OŚ w Szczecinie.

Patronat prasowy nad imprezą sprawował „Świat Biznesu”.

Wyniki zmagań akademików:

https://zzbs.pl/wyniki/2022/20220513b/

Wyniki zmagań amatorów:

https://zzbs.pl/wyniki/2022/20220513a/

Wyniki Ogólnopolskiego Turnieju Par **:

https://zzbs.pl/wyniki/2022/20220514s/

Wyniki Ogólnopolskiego Turnieju Teamów**:

https://zzbs.pl/wyniki/2022/20220515/