AZS – Akademicki Związek Sportowy, Organizacja Środowiska w Szczecinie
29 września 2022

Marek wyróżniony

Polski Komitet Olimpijski przyznał nagrody fair play za postawę w 2021 roku. Za wspieranie Ukrainy w czasie wojny z Rosją dodatkowe wyróżnienie otrzymali m.in. Iga Świątek, Robert Lewandowski czy prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Szczecińskiego, mistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu, Marek Kolbowicz.
W roku 1977 Polski Komitet Olimpijski powołał do życia Komisję Fair Play, która przyznaje nagrody zawodnikom, trenerom, działaczom, kibicom oraz organizacjom sportowym, honorując w ten sposób ich szczególne zasługi w promowaniu zasad czystej gry. Ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę i wyjątkowo trudną sytuację za wschodnią granicą, PKOl zadecydował o przyznaniu dodatkowych wyróżnień.
Podziękowania Fair Play PKOl za „szczególną postawę oraz pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w trudnym czasie wojny” otrzymał m.in. pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego Marek Kolbowicz za zorganizowanie pobytu, opieki medycznej i psychologicznej oraz edukacji dla ponad setki ukraińskich sierot z Zaporoża, które znalazły swój nowy dom w ośrodku „Szafir” w Moryniu.
– Postawa fair play to jedna z nadrzędnych wartości w Ruchu Olimpijskim – ważna nie tylko na arenie sportowej, ale też w życiu codziennym. Polski Komitet Olimpijski co roku – od kilkudziesięciu już lat – nagradza i wyróżnia tych, którzy pokazują, że czysta gra to jedna z najważniejszych zasad. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Niezmiernie się cieszę z waszej postawy. To wy codziennie udowadniacie, że to nie wynik sportowy, czy medal są najważniejsze, a uczciwość – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.