AZS – Akademicki Związek Sportowy, Organizacja Środowiska w Szczecinie
7 października 2020

Szczecin na podium

W finałowym turnieju organizowanym na boiskach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wzięło udział 10 ekip z całej Polski.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu został akademickim mistrzem Polski w piłce nożnej kobiet. Drugie miejsce przypadło w udziale Uniwersytetowi Gdańskiemu, brąz Uniwersytetowi Szczecińskiemu.

Od dwóch zwycięstw rozpoczęły start w Akademickich Mistrzostwach Polski w piłce nożnej kobiet, które zainaugurowano w poniedziałek na boiskach ZUT przy ul. Tenisowej, futbolistki Uniwersytetu Szczecińskiego. Na wstępie wygrały z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie 6:0 oraz z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach 2:0. Potem przyszła nieoczekiwana porażka z Politechniką Opole (0:1), co ostatecznie zadecydowało o drugim miejscu w grupie.

W półfinale imprezy podopieczne Piotra Sochańskiego zmierzyły się z UAM w Poznaniu. Mecz był zacięty, ale o jedną bramkę lepszymi okazały się rywalki. Szczecinianki musiały potykać się o 3. miejsce i rewanżować się Politechnice Opole.

Tym razem ekipa Uniwersytetu Szczecińskiego nie dała szans przeciwnikowi. Szybko zdobyła trzy bramki i utrzymała pewne prowadzenie do końca meczu (3:1). Po spotkaniu zawodniczki kilkukrotnie podrzuciły do góry szkoleniowca. Z racji zdobytego miejsca – „brązowego”.  

W meczu o pierwsze miejsce początkowo przewagę zyskał Uniwersytet Gdański. Przynajmniej po dwakroć ekipa z Trójmiasta mogła wyjść na prowadzenie, ale za każdym razem brakowało szczęścia (trafienie piłką w słupek) lub wykończenia (akcja sam na sam z bramkarką). W miarę upływu czasu poznanianki zaczęły przejmować inicjatywę, czego wynikiem był gol Sandry Liechtenstein w drugiej części spotkania. Więcej bramek w finale już nie padło i z najokazalszego pucharu mogły się cieszyć studentki Uniwersytetu Adama Mickiewicza  w Poznaniu. Inna ekipa z grodu Gryfa, ZUT Szczecin, zakończył turniej na 9. lokacie.

Akademickie zmagania toczyły się na boiskach o wymiarach 60 metrów x 40 metrów, a czas gry wynosił 2×20 minut. Zespoły występowały w siedmioosobowych składach, nie było przepisu o spalonym, a liczba zmian w trakcie gry była nieograniczona. W trzydniowej imprezie akademickie zespoły rozegrały łącznie 27 meczów.

Podczas ceremonii dekorowania najlepszych, obecny był nowy rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Waldemar Tarczyński, pełniący od lat funkcję prezesa Organizacji Środowiskowej AZS w Szczecinie – głównego organizatora zawodów.