AZS – Akademicki Związek Sportowy, Organizacja Środowiska w Szczecinie
5 października 2020

Złota Akademia Morska!

Największy z pucharów dla szczecińskich „Marynarzy”.

Dużym sukcesem zakończyła się wyprawa studentów Akademii Morskiej w Szczecinie na Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie. Studenci z grodu Gryfa okazali się najlepsi w zawodach, które odbyły się w Bydgoszczy.

Rywalizacja była bardzo zacięta, a szczecinianie tylko nieznacznie wyprzedzili reprezentacje tak dużych uczelni jak Uniwersytet Jagielloński w Krakowie czy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jednak nie zmienia to faktu, że to im przypadł złoty medal.

Co ciekawe, zwycięzcy klasyfikacji generalnej wywalczyli tylko jedno złoto – w rywalizacji ósemek mężczyzn. Mieli za to najbardziej wyrównany skład, co zaowocowało triumfem w generalce. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Michał Sobanda, Jakub Buczkowski, Jakub Byczek, Aleksander Florczak, Fryderyk Grodecki, Radosław Nogaj, Dominik Rożewski, Eryk Stański. Sternikiem osady była Natalia Peszczyńska.  

Po złoty krążek sięgnęła także kobieca ósemka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyszłe panie lekarki wystąpiły w składzie: Miszela Kałachurska, Aleksandra Koman, Krzysztofa Kwiek, Marta Mostek, Adrian Różańska, Julia Siemińska, Anna Ślusarczyk, Barbara Ufnalska oraz sternik – Gabriela Furtak (PUM Szczecin).

Ponadto na drugim stopniu podium stanęli: Jakub Byczek – Aleksander Florczak (AM Szczecin) w konkurencji dwójek podwójnych wagi lekkiej.

W poszczególnych konkurencjach dwa złote medale wywalczyli studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a po jednym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i Akademii Morskiej w Szczecinie.

Na siódmym miejscu sklasyfikowano Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, na 11. zaś – Uniwersytet Szczeciński.

Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie

Klasyfikacja generalna

1. Akademia Morska w Szczecinie
2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
3. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

4. Politechnika Wrocławska

5. Politechnika Warszawska

6. AGH w Krakowie

7. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

8. WSG w Bydgoszczy

9. Politechnika Gdańska

10. AWF w Warszawie

11. SGH w Warszawie

. Uniwersytet Szczeciński

13. Uniwersytet Wrocławski

14. Politechnika Poznańska

15. Uniwersytet Warszawski