AZS – Akademicki Związek Sportowy, Organizacja Środowiska w Szczecinie
20 lutego 2021

Szczecin ósemkami stoi

Kobieca ósemka PUM jest wizytówką uczelni.

ZŁOTE medale Akademickich Mistrzostw Polski 2020 w kategorii open – dorobek dwóch wioślarskich osad z grodu Gryfa musi budzić szacunek. Sukces był tym cenniejszy, że został osiągnięty w najbardziej prestiżowych zmaganiach, czyli wyścigach uczelnianych ósemek.

Zazwyczaj mistrzowie takich konkurencji pozostają anonimowi. Podaje się nazwę uczelni, miejsce i to tyle w statystykach. Postanowiliśmy to zmienić.

Sylwetki złotych medalistów AMP z Bydgoszczy przybliżą opiekunowie tych osad: Wojciech Jaśkiewicz – szkoleniowiec z Akademii Morskiej oraz Jan Jelec – trener Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Akademia Morska

Michał Sobanda – szlakowy z charyzmą; doświadczony w szlakowaniu ósemki, poprowadził osadę czytelnie, efektywnie i na dodatek z sukcesem.

Fryderyk Geodecki – noskowy, akademicki wicemistrz Europy w dwójce podwójnej; znakomicie przenosił intencje szlakowego na lewą stronę.

Aleksander Florczak – wicemistrz Europy w lekkiej dwójce z Jonkoping; bardzo ambitny zawodnik, który potrafi dać z siebie wszystko.

Eryk Stański – po latach przypomniał sobie, że kiedyś wiosłował w klubie i po całych wakacjach pływania dwójki z trenerem powstał jak feniks z popiołów.

Radosław Nogaj – jego tata też wiosłował w AZS-ie; student Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej i solidny jak na mechanika morskiego przystało.

Jakub Byczek – członek kadry młodzieżowej w wiosłach lekkich; na mistrzostwach Europy mu nie poszło, za to odrodził się na AMP. W dwójce wywalczył jeszcze srebro i dzięki temu AM wygrała w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Kuba Buczkowski – trenuje sporty walki, ale umie też wiosłować; bardzo się przydał osadzie.

Dominik Rożewski – talent ruchowy ogólnego zastosowania; zdrowy, gibki, dynamiczny, na szpicu praktyczny.

Natalia Peszczyńska – sterniczka i zdyscyplinowana społeczniczka, pomagająca potrzebującym podczas lockdownu; startuje również w ergometrze, przyciąga do sekcji inne dziewczęta, dzięki czemu prawdopodobne będzie w AM znowu ósemka kobieca. Na AMP-ie posterowała bezbłędnie.

Pomorski Uniwersytet Medyczny

Marta Mostek – na jej barkach spoczywa nie tylko utrzymanie tempa i rytmu jazdy, ale również bycie kapitanem osady.

Miszela Kałachurska – jest lustrzanym odbiciem szlakowej; dzięki niej lewa strona osady idealnie współgra ze stroną prawą, co było kluczem do sukcesu. 

Anna Ślusarczyk- swoją siłą i konsekwencją popiera szlakową, dając jej moc do swobodnej zmiany tempa, a dostęp do rezerw energetycznych zyskuję dzięki dopingowi naszej sterniczki.

Barbara Ufnalska – bycie silnym motorem napędowym osady to jej główne zadanie; ważna postać w zespole.

Julia Siemińska – mówi się, że pozycja nr 5 to szlakowa drugiej połowy osady; Julia z całą pewnością jest tym „napędem” od środka.

Krzysztofa Kwiek – w osadzie oprócz przykładnego wiosłowania dba o luźną atmosferę, szczególnie gdy dopada nas przedstartowy stres i niepokój.

Adrianna Różańska – będzie trochę prześmiewczo; na pozycji nr 7 potrzebowała mnóstwo siły, ponieważ nie lada wyzwaniem jest wyhamowanie łódki po wygranym wyścigu.

Aleksandra Koman – może i siedzi na końcu łodzi, ale zawsze jako pierwsza przekracza linię mety; dba o nienaganne ustawienie na starcie.

Gabriela Furtak – jako sterniczka jest oczami osady. Nie ma lekko, gdyż na zawodach musi nosić ze sobą dowagę w postaci 12 kg piasku.